Zespół Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego po raz pierwszy złożył projekt w ramach konkursu projektów mobilnościowych Programu Leonardo da Vinci. W maju 2011 r. projekt został zatwierdzony do realizacji.

Uczniowie szkoły wezmą udział w projekcie zatytułowanym „Lubelski Technik Budownictwa – Europejskim Fachowcem”. Wyjazd nastąpi w maju 2012 a jego uczestnikami będzie 20 uczniów kl. II i III technikum o kierunku technik budownictwa. Staż obejmie szkolenie dwu 10 osobowych grup w terminach: 7.05-20.05.2012 i 21.05-2.06.2012. Staż odbędzie się w instytucji szkoleniowej Internationaler Bund we Frankfurcie nad Odrą, która przygotowuje do zawodu fachowców m.in. w branży budowlanej. Staż 2-tygodniowy przeprowadzony będzie w ramach obowiązkowej praktyki dla klas drugich i trzecich. Praktyka odbywać się będzie w warsztatach IB, które wyposażone są w najnowocześniejsze maszyny, urządzenia i stanowiska robocze, czym nie dysponuje ZSB. Uczniowie będą wykonywać tu prace, które wykonuje się na prawdziwych budowach.

Współpraca z IB została nawiązana głównie ze względu na posiadane zasoby wykorzystywane do nauki zawodu. Głównym celem szkolenia jest rozszerzenie, pogłębienie umiejętności praktycznych absolwentów techników o takie, których program nauczania nie obejmuje a także uzyskanie nowych praktycznych kwalifikacji z zakresu prac budowlanych.

Pracodawcy wielokrotnie wytykają słabe przygotowanie praktyczne i teoretyczne absolwentów szkół zawodowych. Szybko następujące zmiany na rynku pracy tworzą potrzebę uzupełnienia kształcenia zawodowego uczniów techników o nowe umiejętności praktyczne z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Beneficjenci niniejszego projektu będą spełniać oczekiwane potrzeby.

Pod koniec stażu zostaną zorganizowane dwa różne egzaminy, osobno wg niemieckich i polskich reguł. Pierwszy egzamin w Niemczech sprawdzi praktycznie nabyte umiejętności, drugi egzamin w Polsce teoretyczne wiadomości zdobyte przez uczniów podczas stażu. Porównanie ze sobą wyników dwóch egzaminów pozwoli na dokonanie szczegółowej ewaluacji całego projektu.

Innym ważnym argumentem przemawiającym za stażem w Niemczech jest język niemiecki, drugi język obcy nauczany w szkole. Kontakt osobisty z językiem podniesie poziom posługiwania się tym językiem, zachęci do jego dalszej nauki. Dzięki stażom młodzi ludzie rozpoczynający pracę w swoim zawodzie będą posiadali międzynarodowe doświadczenie zawodowe. To pomoże im uwolnić się od kompleksów zawodowych, językowych i kulturowych.